Laboratory Cabinets
- (1)
- (2)
- (15)
- (32)
- (312)
- (1)
- (9)
- (312)
- (3)
- (1)
- (13)
- (75)
- (1)
- (3)
- (33)
- (9)
- (1)
- (169)
- (309)
- (16)
- (104)
- (104)
- (25)
- (7)
- (105)
- (3)
- (91)
- (104)
- (104)
- (145)
- (2)
- (27)
- (104)
- (21)
- (6)
- (102)
- (18)
- (25)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (186)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (55)
- (310)
- (15)
- (7)
- (43)
- (29)
- (2)
- (27)
- (15)
- (48)
- (2)
- (9)
- (1)
- (9)
- (10)
- (1)
- (29)
- (122)
- (2)
- (1)
- (69)
- (53)
- (1)
- (187)
- (45)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (3)
- (16)
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Wall Cabinet with Solid Double Doors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Cabinets can be ganged together to create a wall of base cabinets.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Wall-mounted Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Color | Oak |
| Material | Red Oak |
| Door Type | Solid double doors |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Natural with chemical resistant UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Oak Base Cabinets
Science Education
A science education product.
A science education product.
Diversified Spaces™ Oak Base Cabinets can be ganged together to create a wall of base cabinets.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Color | Oak |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Natural with chemical resistant UV |
| Dimensions (D x W x H) | 55.8 x 91.4 x 88.9 cm (22 x 36 x 35 in.) |
Diversified Spaces™ Shelf Storage Cabinet, Mobile
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of premium maple veneers coated with chemical resistant, earth-friendly UV finish.
Diversified Spaces™ Mobile Microscope Cabinet, Maple
Science Education
A science education product.
A science education product.
Diversified Spaces™ Mobile Microscope Cabinet, Maple has adjustable dividers to create a flexible solution for any size microscope
Diversified Spaces™ Mobile Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of maple plywood with chemical resistant, earth-friendly UV finish.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| With Casters | Yes |
| Color | Maple |
| Style | Open |
| No. of Drawers | None |
| Material | Maple |
| No. of Doors | None |
| Width (Metric) | 0.91 m |
| Shelf Type | Open shelving |
| Finish | Maple |
Diversified Spaces™ Maple Wall Cabinets
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of solid hardwood, solid maple and maple plywood veneers and coated with a chemical resistant, earth-friendly UV finish.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Color | Maple |
| No. of Drawers | None |
| Material | Maple |
| No. of Doors | 2 |
| Hinge Side | Left and Right |
| Finish | Chemical resistant UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Mobile Storage Cabinet with ChemGuard Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used to store small and large items. Diversified Spaces™™ Mobile Storage Cabinet with ChemGuard top requires minimal assembly.
Diversified Spaces™ Mobile Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Rolling unit aids in easy transport of supplies.
Diversified Spaces™ Robotic Compartment Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
This maple veneer plywood robotics cabinet offers storage for six competition size robots.
| Warranty | Limited lifetime |
|---|---|
| Width (English) | 44 in. |
| Color | Maple |
| No. of Drawers | None |
| Material | Maple |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 1.12 m |
| Dimensions (D x W x H) | 24 x 44 x 68 in. |
| No. of Shelves | 4 |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Maple |
| No. of Doors | 2 |
| Wheel Type | 4in heavy-duty locking casters |
| Door Type | Solid, with 3 point locking handles |
| Shelf Type | Fixed |
| Holds | 6 competition size robots |
Diversified Spaces™ Mobile Pedestal Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Diversified Spaces™ Mobile Pedestal features a 3/4-inch full finished top and bottom with a standard finished wood top
Diversified Spaces™ Tall Storage Cabinet With Maple Doors
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provide added storage in style with the Diversified Tall Storage Cabinet with Maple Doors. Each is made of maple veneers with solid wood framed glass doors.
Diversified Spaces™ Mobile Storage Cabinet with Maple Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used to store small and large items. Diversified Spaces™™ Mobile Storage Cabinet requires minimal assembly.
Diversified Spaces™ PerpetuLab Microscope Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Flexible and secure microscope storage
Diversified Spaces™ Robotic Tote Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
This mobile, maple storage cabinet stores 12 to 15 robotic tote trays (not included). Shelves are adjustable and cabinet rolls easily on casters.
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
|---|---|
| Color | Maple |
| Frame Material | Maple |
| Material | Maple |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Swinging, with 3 point locking handles |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Hinge Side | Left and Right |
| Shelf Type | Adjustable, 3/4in T |
| Finish | Durable, earth-friendly UV finish |
Diversified Spaces™ Knowledge Plus Wall
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides you with a way to present to your class. The Diversified Spaces™™ Knowledge Plus Wall also provides you with ample storage for all your classroom activities.
| Includes | 2 ea. 4 ft. sliding porcelain marker boards |
|---|---|
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Split Viewcab Storage Cabinet |
| No. of Drawers | None |
| Weight (English) | 582 lb. |
| No. of Doors | 4 |
| Hinge Side | Left and Right |
| Finish | UV |
| Dimensions (D x W x H) | 24 x 96 x 84.5 in. |
| Base Style | Rubber Molding |